Filmowanie dronem wady i zalety

Nowoczesne technologie znacznie ułatwiają życie operatorów kamer oraz fotografów – dzisiaj ich praca jest znacznie przyjemniejsza i prostsza. Przede wszystkim mają oni dostęp do najwyższej jakości sprzętów, które pozwalają na utrwalenie obrazu w doskonałej rozdzielczości – dzięki temu filmy i zdjęcia nawet po wielu latach wyglądają bardzo dobrze. Od jakiegoś czasu, w branży wykorzystuje się również drony – to właśnie dzięki nim można bez problemu kręcić filmy i robić zdjęcia z dużej wysokości. Coraz więcej operatorów kamer decyduje się na wykorzystanie drona w swojej pracy i są oni zachwyceni efektami.

Filmowanie z powietrza i jego zalety

Drony są coraz łatwiej dostępne i również coraz tańsze. Nie jest to duży wydatek, w porównaniu z licznymi udogodnieniami, które wynikają z posiadania sprzętu:

  • Przede wszystkim, trzeba wspomnieć o niskich kosztach takiego filmowania, w porównaniu na przykład z samolotem lub helikopterem. Do niedawna, z powietrza mogła filmować jedynie telewizja lub prywatni inwestorzy, których stać było na takie wydatki. Dzisiaj każdy operator kamery może pozwolić sobie na zakup drona – przynajmniej do pewnej jego “wielkości”. W pewnych sytuacjach niezbędne jest odbycie specjalistycznego kursu.
  • Filmowanie dronem pozwala na zachowanie wspaniałej perspektywy. Niektóre wydarzenia wymagają jej wykorzystania, aby można było uchwycić wszystkich uczestników i ich ogrom.
  • Dronem można poruszać się w powietrzu z łatwością i szybko przemierzać większe odległości. Kamerzysta nie musi więc biegać z jednego końca planu na drugi, ponieważ wystarczy mu wznieść kamerę w powietrze, właśnie dzięki dronowi. Nie trzeba przepychać się i pokonywać przeszkód.
  • Filmowanie dronem możliwe jest również w pomieszczeniach o wysokich ścianach.

Do jakich celów najczęściej wykorzystuje się drony z kamerami?

Możliwości wykorzystania tego wspaniałego sprzętu jest naprawdę wiele. Okazuje się, że praktycznie przy wszystkich imprezach masowych, warto korzystać z udogodnień, jakie dają drony. Większość operatorów kamer posiada przynajmniej jeden model, który zabiera ze sobą. Doskonałe efekty można osiągnąć, posiadając ich kilka.

W jakich sytuacjach najczęściej pojawiają się drony?

  • Bardzo modne stały się one na ślubach i weselach. Istnieje dzięki nim możliwość uchwycenia wszystkich gości z góry i utrwalenia pięknej panoramy. W szczególności sprawdzą się to pod kościołem, kiedy wszyscy goście gromadzą się wraz z młodymi. Dron pozwala na objęcie ich wszystkich na raz, z nieco innej perspektywy niż dokonuje się tego za pomocą obiektywu fotograficznego.
  • Filmowanie z powietrza sprawdza się również w przypadku imprez takich jak koncerty, festyny, święta miast.
  • Wielu operatorów korzysta z dronów, kiedy przygotowują materiały odnośnie konkretnego wydarzenia, na przykład powodzi, czy akcji z udziałem wojska. Bardzo łatwo można bowiem uchwycić wtedy całą perspektywę wydarzenia.
  • Często drony wykorzystuje się również w przypadku materiałów dotyczących dzikiego świata zwierząt, ponieważ latają one niezauważone po niebie i nie ingerują w ich życie.
  • Wiele miast decyduje się również na filmy promocyjne kręcone przy użyciu dronów.

Czy potrzeba konkretnych umiejętności?

Wielu operatorów kamer zastanawia się nad tym, czy będą w stanie operować dronem. Przede wszystkim, wiele zależy od konkretnego modelu sprzętu. W przypadku profesjonalnych kamerzystów, najlepiej postawić na drona lepszej jakości, który kosztuje nieco więcej. Taki sprzęt posiada nie tylko lepszą kamerę, ale przede wszystkim jest pewniejszy i można nim wyżej latać.

Warto udać się na krótki kurs filmowania za pomocą dronów, aby nabyć odpowiednich umiejętności. Wiele osób uczy się jednak bardzo szybko samodzielnie i nie są im potrzebne żadne kursy. Nie dotyczy to osób, które pilotują tak zwane drony będące w zasięgu wzroku na kurs natomiast musi udać się każdy, kto chce używać ich komercyjnie – takie regulacje prawne wprowadził nasz rząd.

Czy dronem można filmować wszystko?

Warto wiedzieć, że filmowanie z powietrza nie jest możliwe wszędzie. Przede wszystkim, nie wolno tego robić na terenach wojskowych oraz należących do jednostek państwowych. Poza tym, nie wolno w niektórych terenach wznosić się na wyższe wysokości oraz odlatywać zbyt daleko. Może skończyć się to bowiem zestrzeleniem sprzętu i utratą materiału. Warto upewnić się więc najpierw, czy w danym miejscu wolno filmować. W przypadku imprez masowych często konieczne jest pozyskanie zgody, dlatego najlepiej upewnić się stosunkowo wcześniej, że filmowanie dronem  jest dozwolone. Istotne jest też kierowanie się najzwyklejszą w świecie kulturą i pamiętanie, że nie każdy musi chcieć być filmowany.